„Nasz Pan, Jezus Chrystus, który tyle dla nas wycierpiał, jest obecny wśród nas. Chorzy przychodzili do Jezusa, aby Go błagać o zdrowie. On to zwraca się do nas przez apostoła Jakuba: Choruje ktoś z was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. Modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone”
(Sakramenty chorych. Obrzędy i duszpasterstwo, nr 92)
„Istota celebracji tego sakramentu polega na namaszczeniu czoła i rąk chorego (…); namaszczeniu towarzyszy modlitwa liturgiczna kapłana – celebransa, który prosi o specjalną łaskę tego sakramentu”.
(Katechizm Kościoła Katolickiego 1531)
Księża odwiedzają chorych z posługą sakramentalną (spowiedź, komunia św. i namaszczenie chorych) w pierwszą środę miesiąca, po Mszy Św. porannej, od godz. 10.00.W sytuacjach nagłych udzielamy sakramentu na każde wezwanie.
W domu chorego należy przygotować:
– stół nakryty białym obrusem;
– zapaloną świecę;
– wodę święconą;
– wodę do popicia Komunii świętej przez chorego (gdy zachodzi taka potrzeba).
Zgłoszenia prosimy składać w kancelarii parafialnej lub telefonicznie, podając imię i nazwisko chorego, adres zamieszkania i telefon kontaktowy.
Prosimy także pamiętać o zaproszeniu księdza do chorego, kiedy jeszcze istnieje możliwość świadomego przyjęcia przez niego sakramentów Pokuty i Pojednania, Komunii Świętej oraz Namaszczenia Chorych. Nie należy odkładać przyjęcia tego sakramentu na ostatnią chwilę, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że ksiądz nie zdąży z posługą sakramentalną, a osobom zmarłym sakramentów się nie udziela.