Logo
  • Home
  • Aktualności
  • O Parafii
    • Duszpasterze
    • Eucharystie i Spowiedź
    • Ogłoszenia Parafialne
    • Intencje mszalne
    • Adoracja
    • Grupy parafialne
    • Historia
    • Ksiądz kan. Jan Golędzinowski
  • Kancelaria Parafialna
    • Chrzest Święty
    • Pierwsza Komunia
    • Bierzmowanie
    • Małżeństwo
    • Namaszczenie Chorych
    • Kolęda 2025/26
    • Kancelaria Parafialna
  • Galeria
  • Kontakt

Kościół stacyjny 2026-03-14

Kościół Chrystusa Króla na warszawskim Targówku został wyznaczony jako stacja w wielkopostnym pielgrzymowaniu po świątyniach Warszawy będzie to miało miejsce w sobotę 14 marca. Szczegółowy plan podamy w późniejszym czasie

Już w Środę Popielcową rozpocznie się wielkopostne pielgrzymowanie do 40 kościołów stacyjnych w Warszawie. Pielgrzymowanie będzie połączone z konkursem, w którym główną nagrodą jest pielgrzymka do Rzymu. To inicjatywa metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa, który zaproponował ją już w ubiegłym roku.

Czterdzieści kościołów, o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla Warszawy, będzie w Wielkim Poście miejscem pielgrzymek indywidualnych i grupowych. Kościoły stacyjne to dzieło dwóch diecezji – 25 z nich znajduje się na terenie Archidiecezji Warszawskiej, a 15 – w Diecezji Warszawsko-Praskiej. Każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego.

Pierwszą “stacją” na szlaku wielkopostnego pielgrzymowania będzie Świątynia Opatrzności Bożej, gdzie w Środę Popielcową, 18 lutego 2026 roku, o godz. 18:00 uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczył abp Adrian Galbas.

W wyznaczonym na dany dzień kościele stacyjnym będzie można się wyspowiadać, wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwach wielkopostnych. Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie wieczorna Msza Święta, której będą przewodniczyć m.in. warszawscy biskupi. Ostatnią “stacją” na szlaku wielkopostnego pielgrzymowania będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Niedzielę Palmową Męki Pańskiej.

Konkurs dla pielgrzymów

Pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych będzie połączone z konkursem, w którym główną nagrodą jest pielgrzymka do Rzymu. To dodatkowa zachęta do odwiedzenia poszczególnych “stacji” i przeżycia rekolekcji w drodze. Przez cały Wielki Post, od 18 lutego 2026 do 29 marca 2026, wierni pielgrzymujący do kościołów stacyjnych będą mogli zbierać pieczątki w specjalnym Paszporcie Pielgrzyma, potwierdzające nawiedzenie poszczególnych świątyń. Aby wziąć udział w konkursie Paszport Pielgrzyma z kompletem pieczątek należy dostarczyć do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Do paszportu należy dołączyć czarno-białe zdjęcie krzyża znajdującego się w jednym z kościołów stacyjnych (wydruk w formacie A4).

Paszporty Pielgrzyma będzie można otrzymać w parafiach obu warszawskich diecezji lub wydrukować samodzielnie – plik jest dostępny do pobrania na stronach internetowych Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Nagrodą główną w konkursie jest pielgrzymka do Rzymu dla zwycięzcy oraz wskazanej przez niego osoby towarzyszącej. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają karty podarunkowe o wartości odpowiednio 1000 zł i 700 zł, a dla pozostałych uczestników konkursu przewidziano nagrody pocieszenia.

Finał konkursu odbędzie się w piątek 17 kwietnia 2026 roku o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej w Warszawie. Podczas spotkania komisja konkursowa oraz uczestnicy obecni na wydarzeniu oddadzą po jednym głosie na wybrane zdjęcie zgłoszone wraz z Paszportem Pielgrzyma. Zwycięzcą zostanie autor fotografii, która uzyska największą łączną liczbę głosów.

Tradycja kościołów stacyjnych wywodzi się z Rzymu, gdzie w Wielkim Poście wierni spotykali się, i nadal spotykają, każdego dnia na liturgii w innym kościele. W stolicy idea Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych, gdzie każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, przyjęła się w 2015 roku.

Ostatnie wpisy

  • Kościół stacyjny 2026-03-14
  • Rekolekcje Wielkopostne 21-24.02.2026
  • Słowo na Wielki Post
  • Rekolekcje wielkopostne 21-24 luty 2026
  • Spotkania grupy młodzieżowej

© 2026 Parafia Chrystusa Króla
  • Polityka Prywatności