Wielki Czwartek 17 kwietnia-wspominamy ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa.
- O godz. 19.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej i obrzędem obmycia nóg-przewodniczy Ks. Biskup Wojciech Osial.
- O godz. 22.15- Noc Pojednania, spowiadamy do 24.00.
- Po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do Liturgii Męki Pańskiej. Zachęcamy do nawiedzania Pana Jezusa przez całą dobę.
Plan adoracji:
24.00- Ministranci Lektorzy, bielanki, KSM, młodzież ucząca się, studiująca, pracująca oraz mieszkańcy ulic: Barkocińska,Biruty, Gorzykowska, Gościeradowska, Handlowa, Hodowlana
1.00- Koła Żywego Różańca oraz mieszkańcy ulic: Goławicka, Janinówka, Junkiewicz, Kołowa, Go i Kuflewska, Złotopolska;
2.00- Rycerze Jana Pawła II oraz mieszkańcy ul. Witebska, Poleska, Smoleńska, Piotra Skargi, Orłowska, Olgierda
3.00- mieszkańcy ul: Tykocińska, Myszkowska, Prałatowska, Święciańska,
4.00- mieszkańcy ulic: Szczepanika, Wejherowska, Stojanowska, Wincentego, Węgrowska, Radzymińska
5.00- Nadzwyczajni Szafarze oraz mieszkańcy pozostałych ulic z terenu parafii.
W tym dniu przeżywamy pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii, które to dokonały się podczas Wieczerzy w Wieczerniku, gdzie Jezus Chrystus umył nogi swoim apostołom oraz zamienił chleb i wino w Ciało Swe i Krew.
W Wielki Czwartek Kościół upamiętnia dwa wydarzenia. Pierwsze z nich to uroczysta Msza święta sprawowana w godzinach porannych przez Biskupa Diecezjalnego wraz z prezbiterami w katedrze- Mszą Świętą Krzyżma Świętego, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W tym to czasie wszyscy prezbiterzy odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Jest to święto wszystkich kapłanów.
Wieczorem w każdym kościele parafialnym odprawiana jest Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej będziemy przeżywali obrzęd obmycia nóg tzw. „Mandatum”. Po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji „Ciemnicą” (na pamiątek uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy).
Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Stół Pański pozostaje odkryty i skromny do czasu rozdzielenia Komunii Świętej w dniu Męki Zbawiciela.
Wielki Czwartek, to dzień wdzięczności za ustanowienie Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii. Chcemy też wyznać wiarę, że Jezus pozostał z nami aż do końca świata w Eucharystii i żyje we wspólnocie Kościoła.